General's Highway Athletic Association of Annapolis, Rolling Knolls and Crownsville exists to instill leadership and promote the concept of teamwork among our children while ensuring all players gain confidence, build skills, play equally and have fun.
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

The 2016 teams registered for the Annapolis Open are listed below by age group.

Age Groups with 12 or more teams will be split into A and B brackets.
Last Update: February 11, 7:30pm (payment through February 6)
Registration Opened:  November 1
Total Teams Confirmed: 126 (checks accepted in receipt order - you are not official until paid)
Max Confirmed Teams:  132
Total Teams Waitlisted:  1
Total Teams Registered: 144 (17 pending confirmation)


 

U9 - 8 Team Bracket (7 confirmed / 0 waitlisted / 3 registered)

(1 SPOT LEFT)

CONFIRMED

  • Calvert Tide
  • Elkridge Hurricanes
  • Elkridge Hurricanes Green
  • Gambrills Athletics
  • GORC Wildcats
  • Lake Shore GraySox
  • Severna Park Green Hornets

 

WAITLISTED (in order of precedence)

 

REGISTERED not yet CONFIRMED or WAITLISTED

  • Bigbie's Black Sox
  • ​Severn Seminoles
  • WHC Renegades Red

U10 - 24 Team Bracket (24 confirmed / 0 waitlisted / 3 registered)

(BRACKET CLOSED AT 24 TEAMS)

'A' BRACKET CONFIRMED

  • API Blue
  • BCC Big Train
  • BCCC Warriors Blue
  • Catoctin Baseball Club
  • Delaware Diamonds
  • HCYP Raiders 
  • Lake Shore GraySox
  • Mt Vernon Mavericks
  • Severn Seminoles Black
  • SJ Young Guns
  • Sykesville Cyclones
  • WHC Renegades Red
  • White Marsh Warriors

 

'B' BRACKET CONFIRMED

  • API Red
  • Broadneck Bruins
  • Burtonsville Storm
  • Calvert Tide Blue
  • Gambrills Athletics
  • GORC Wildcats
  • Harundale Rebels
  • Severn Seminoles Red
  • Severna Park Green Hornets
  • Southern Maryland Orioles
  • SRYA Seahawks

 

WAITLISTED (in order of precedence)

 

REGISTERED not yet CONFIRMED or WAITLISTED

  • Calvert Tide Green
  • Clarksburg Keys 
  • Rockville Rockets


 

U11 - 26 Team Bracket (26 confirmed / 0 waitlisted / 1 registered)

(BRACKET CLOSED AT 26 TEAMS)

'A' BRACKET CONFIRMED

  • BCC Big Train
  • Burtonsville Storm
  • Calvert Tide
  • Catonsville Cubs
  • Dig In
  • Gambrills Aces
  • HCYP Raiders Blue
  • Lake Shore GraySox
  • LFYAA Archers
  • LFYAA Athletics
  • Olney Pirates
  • Rawlings MD Prospect A's
  • Severna Park Green Hornets 
  • Sports Zone Express
  • SRYA Seahawks (Black)
  • WHC Renegades Red
  • White Marsh Warriors
  • York Young Revolution

 

'B' BRACKET CONFIRMED

  • Annapolis PAL Astros
  • BCCC Warriors
  • Broadneck Bruins
  • Harundale Rebels
  • Mason Dixon Ruffnecks
  • Savage Eagles
  • Severna Park Green Hornets White 
  • SRYA Seahawks (Ford)

 

WAITLISTED (in order of precedence)

 

REGISTERED not yet CONFIRMED or WAITLISTED

  • GORC Wildcats Select

 

U12   - 30 Team Bracket (30 confirmed / 1 waitlisted / 1 registered)

(BRACKET CLOSED AT 30 TEAMS)

'A' BRACKET CONFIRMED

  • API Blue
  • BCC Big Train
  • Frederick Rangers Silver
  • Elkridge Hurricanes Orange
  • Gambrills High Heat
  • GORC Wildcats
  • HCYP Raiders Blue
  • Lake Shore GraySox
  • Mid Atlantic Shockers
  • Mt Vernon Mavericks
  • Olney Pirates
  • Savage Eagles
  • Severn Seminoles
  • SOMD Elite
  • Southern Maryland Knights
  • Sports Zone Express
  • SRYA Seahawks
  • WHC Renegades Red

 

'B' BRACKET CONFIRMED

  • Annapolis PAL Astros
  • API Red
  • Bowie Elite
  • Catonsville Cubs
  • Diamond Pro's
  • Game Time Baseball
  • GGB Patriots
  • LBC Lightning
  • Mt. Airy Bulldogs
  • Severna Park Green Hornets (Figlioli)
  • Severna Park Green Hornets (Whitlock)
  • Southern Maryland Orioles

 

WAITLISTED (in order of precedence)

  • Burtonsville Storm (B)

 

REGISTERED not yet CONFIRMED or WAITLISTED

  • Bowie Elite Red (B)

 

U13 - 28 Team Bracket (26 confirmed / 0 waitlisted / 3 registered)

(1 "A" SPOT OPEN, 1 "B" SPOT OPEN)

'A' BRACKET CONFIRMED

  • API Select
  • AYRA Athletics
  • Bigbe's Black Sox Black
  • Calvert Cutters
  • Diamond Pro's
  • Diamond Pro's (Tutas)
  • Dig In Baseball
  • Elkridge Hurricanes
  • Elkridge Hurricanes Green
  • Gambrills Vipers
  • Kent Island Bucs
  • Lake Shore GraySox
  • Rawlings MD Prospect A's
  • Severna Park Green Hornets
  • Sports Zone Express
  • Sykesville Cyclones
  • WHC Renegades Red

 

'B' BRACKET CONFIRMED

  • Bigbe's Black Sox Green
  • Broadneck Baseball
  • Clarksburg Keys
  • Crofton Cardinals
  • Frederick Sluggers
  • GORC Wildcats
  • HCYP Raiders White
  • Maryland Warriors
  • Severna Park White Hornets

 

WAITLISTED (in order of precedence)

 

REGISTERED not yet CONFIRMED or WAITLISTED

  • Hughesville Hustle (B)
  • ​Maryland Undertakers
  • Montgomery County Monarchs

 

U14 - 16 Team Bracket (13 confirmed / 0 waitlisted / 6 registered)

'A' BRACKET CONFIRMED

  • Calvert Cutters
  • Diamond Pro's
  • Gambrills War Dogs
  • Lake Shore GraySox (Buckheit)
  • LOUYAA Bears Black
  • Maryland Cardinals
  • WHC Renegades Black
  • Rawlings MD Prospect A's
  • Sykesville Cyclones

 

'B' BRACKET CONFIRMED

  • API Elite Red
  • Lake Shore BlueSox
  • ​Severna Park Green Hornets
  • Twin Beach Breakers

 

WAITLISTED (in order of precedence)

 

REGISTERED not yet CONFIRMED or WAITLISTED

  • ​Calvert Tide
  • Chambersburg Renegades
  • Germantown Jaguars
  • GSA Giants (B)
  • Impact Baseball (B)
  • ​Severna Park Green Hornets Gold